Soja ajalugu

Soja on iidne kultuurtaim, mida kasvatati juba enam kui Soja ajalugu - soja on pärit Hiinast3000 aastat e.m.a Mandžuurias (Kirde-Hiinas).  Soja on Ida-Aasia rahvusköögi aluseks ja seetõttu on eritipalju retsepte pärit just Aasia köögist.

Üks legend pajatab, et Põhja-Hiinas ringi rändavad nälginud talumehed leidsid metsikult kasvavaid taimi hernetaoliste teradega.

Soja mainitakse esmakordselt Hiina imperaator Tsen Nungi poolt (2800 e.m.a). Teda tuntakse “Hiina põllumajanduse isana”.  Soja hakkas levima ka naaberriikidesse peale esimest sajandit – Jaapan, Indoneesia, Filipiinid, Vietnam, Tai, Malaisia, Birma, Nepaal ja India.

Soja oli sajandeid hiinlaste põhitoit ning seda peeti üheks viiest pühast viljast. Soja tähtsusest räägivad ka talle antud nimed:  Suur aare, Kollane kalliskivi, Taevane lind.

Soja ajalugu - soja on pärit Hiinast ja teda mainiti esimest korda 2800 e.m.aEuroopasse saabus soja 17. sajandil, kuid klimaatilised ega ka mullastikutingimused ei olnud sojakasvatuseks rahuldavad. Uuele Maailmale tutvustas sojauba kaupmehest rändur Samuel Bowen, kes tõi sojaseemned endaga Hiinast kaasa aastal 1765.

Ameerikasse jõudis sojauba 18 sajandil ja üldse mitte toiduainena vaid teda kasutati laevade ballastina.

Erinevaid sojatooteid kasutati juba iidsel ajal ka tõhusate ravivahenditena.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust mitte ületada. Ärge kasutage toidulisandit mitmekesise toitumise asendajana. Hoidke toodet lastele kättesaamatus kohas.