Soja on asendamatu üle 45 aastastele

Jun 5, 2010

Soja kasulikkus vanemas eas

Soja on asendamatu vitaalsuse ja elujõu säilitaja vanemas eas, sest sojas leiduvad taimsed isoflavoonid on sarnased inimorganismis toodetud naisuguhormoonidega. Eaga hormonaalne talitlus nõrgeneb. Soja isoflavoonid taastavad östrogeenide ainevahetust. Osteoporoosi ja südame- ning veresoonkonnahaiguste riskid kasvavad. Epidemioloogilistes uuringutes on näidatud soja isoflavoonide positiivne mõju luustikule (isoflavooni toimet võimendab sojas leiduv tsink) ja südamele. Soja tarbimine vanemas eas on eriti oluline, kuna, soja kergendab probleeme mitmete haiguste puhul, seal hulgas:
  • luude hõrenemine
  • südame- ning veresoonkonnahaigused
  • vähk
  • seedehaigused

Osteoporoos (luude hõrenemine)

Soja kaitseb luude hõrenemise eest, temas on ühendeid (isoflavoonid ja Zn), mis kindlustavad kaltsiumi salvestumise luukoes. Sojas leiduvad isoflavoonid, mitte ainult ei pidurda luutiheduse kadu, vaid aitavad seda ka natuke kasvatada. Soja vähendab hormoonasendusravi vajadust. Järjepideval soja tarvitamisel võib üleminekuaastail saada läbi hormoonpreparaate appi võtmatagi. Et saada piisavalt taimseid östrogeene ja vältida hormoonpreparaatide tarvitamist üleminekuaastatel, peaks tarbima umbes 50-90 mg isoflavoone päevas. Sellises koguses isoflavoone leidub 100g sojaoas, sojajogurtis võib leiduda kuni 20mg isoflavoone.

Veresoonkonnahaigused

Soja mõjub positiivselt südamele ja veresoontele. Sojatooted aitavad vähendada soolade ladestumist, tugevdavad tuiksooni ja alandavad kolesteroolitaset veres. Seetõttu aitavad sojatooted ravida ja ennetada haigestumist südame-veresoonkonna haigustesse. Soja on kõige valgurikkam kaunvili ja soja taimne valk on inimorganismile kergesti omastatav. Hoolitsedes, et organism saaks sojatoite, kaitseme me teda südame- ja veresoonkonnahaiguste eest.

Menopaus

Üleminekueas naistel leevendab soja taimne östrogeen kuumahooge ja teisi menopausiga kaasnevaid klimakteerseid vaevusi. Sojatooted on naistele asendamatud ajal, mil organismi enda naissuguhormoonide tase on vähenenud. Menopausiga kaasnevad klimakteersed vaevused on tingitud just meessuguhormooni taseme tõusust organismis. Sojast saadava taimse östrogeeni mõjul tõuseb organismis naissuguhormoonide tase.