Avokaadoõli – parim õli maailmas

Avokaado toorõliKui enamus taimeõlidest on pressitud viljade seemnetest, siis avokaadoõli on saadud viljaliha pressimise teel. Avokaadoõli sisaldab lisaks paljudele vitamiinidele ja mineraalidele ka rohkelt kiudaineid ja antioksüdante. Avokaadoõli on üks tervislikumatest õlidest maailmas!

Avokaadoõli kasutatakse toiduõlina, nahahoolduses, juuksehoolduses ning massaaziõlina.

Avokaadoõli kasulikud omadused

 • tervislik ja hea maisega toiduõli
 • sisaldab palju küllastamata rasvhappeid
 • sisaldab vitamiine A, E
 • kasulik südame- ja veresoonkonnale
 • naha pehmendaja ja kaitsja
 • leevendab nahapõletikke ja haigusi
 • suurepärane juuksehooldusvahend

Avokaadoõli sisaldab rohkelt letsitiini, taimseid steroole, esmaseid rasvhappeid ja bioaktiivseid vitamiine (A, D, E).

Vitamiinid A, D ja E toimivad võimsate antioksüdantidena — nad vähendavad vabade radikaalide kahjulikku toimet. Need vitamiinid soodustavad naturaalse kollageeni teket nahas, aidates sedasi parandada naha tekstuuri, elastsust, pehmust ja jumet. Avokaadõli leevendab naha kuivust ja sügelemistunnet psoriaasi ja ekseemi korral. Samuti aitab avokaadoõli ravida ilmastikumõjutuste tõttu kahjustada saanud nahka — naha külmakahjustused või päikesekahjustused.

Avokaadoõli on kõige kõrgema suitsemispunktiga õli maailmas – 255 kraadi. Avokaadoõli võime ennetada ebasoovitavat põletikulist protsessi on maailma terviseuuringutes absoluutselt väljaspool igasugust kahtlust. Mõiste „põletikuvastane“ on sellele maitsvale viljale tõeliselt rakendatav. Avokaado põletikuvastased toitained jagunevad viide peamisse kategooriasse:

 • fütosteroolid, kaasa arvatud beeta-sitosterool, stigmasterool ja kampesterool
 • karotenoidsed antioksüdandid, nende seas luteiin, neoksantiin, neokroom, krüsanteemksantiin, beeta-krüptoksantiin, zeaksantiin, violaksantiin , beeta-karoteen ja alfa-karoteen
 • teised (mittekaroteensed) antioksüdandid, nende hulgas flavonoidid epikatehhiin ja epigallokatehhiin 3-0-gallaat, vitamiinid C ja E ning mineraalid mangaan, seleen ja tsink
 • omega-3 rasvhapped, alfa-linolenhape
 • polühüdroksüleeritud rasvalkoholid (PFA)

Artriit – nii osteoartriit kui reumatoid artriit – on mõlemad terviseprobleemid, mis on avokaadoga seotud erilise uurimise tähelepanu all. Kõik ülalloetletud põletikuvastased toitained on ilmselgelt seotud avakaado võimega ennetada nii osteo- kui reumatoidartriiti. Üks eriliselt huvitav ennetusmehhanism sisaldab avakaado fütosteroole (stigmasterool, kampesterool ja beeta-sitosterool) ja ka liigse, põletikku soodustava PGE2 (prostaglandiin E2) sünteesi ennetamist.

Vähivastane toime

Avokaado võimet ennetada vähi esinemist suuõõne, naha ja eesnäärme puhul on vähesel määral terviseteadlaste poolt uuritud – enamuses läbi laboris teostatud loomkatsete, kus viimased sõid avokaadoekstrakti. Isegi kui uuringuid on teostatud vähe, on nende tulemused muljetavaldavad. Me usume, et avokaado vähivastased omadused on kindlasti seotud temas olevate põletikuvastase toime ja antioksüdantsete ebatavaliste toitainetega. Seda suhet tuleks silmas pidada, kuna vähirisk sisaldab peaaegu alati ülemäärast põletikku (mis viitab põletikuvastaste toitainete puudusele) ja oksüdatiivset stressi (seotud antioksüdantide puudusega). Aga siin läheb avokaado lugu eriliselt huvitavaks: tervetes rakkudes muudab avokaado põletikulise ja oksüdatiivse stressi taset. Kuid vähiraku puhul suurendab avokaado oksüdatiivset stressi, lükates vähirakud üle serva rakkude enesehävituse (apoptoosi) tsüklisse, vähendades vähirakkude arvu. Teiste sõnadega, avokaado mõjutab selektiivselt vähirakke, surudes nood „üle ääre“, suurendades nende suremise tõenäosust oksüdatiivse stressi suurendamise läbi. Samas toetab avokaado terveid rakke, suurendades nende antioksüdantide ja põletikuvastaste toitainetega varustatust.

Avokaadod on heaks luid tugevdava K vitamiini, südamele kasuliku kiudaine, vitamiin B6, C vitamiini, foolhappe ehk vitamiin B9 ja energiat tootva vitamiin B5 allikaks. Samuti on avokaadod lihaste tervisele kasuliku kaaliumi allikaks – nad sisaldavad rohkem kaaliumit kui keskmine banaan.

Osta siit – avokaado toorõli.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust mitte ületada. Ärge kasutage toidulisandit mitmekesise toitumise asendajana. Hoidke toodet lastele kättesaamatus kohas.