Kiudained tagavad korras seedimise

     
Seedetegevuse normaalseks toimimiseks ning mitmete haiguste ennetamiseks vajab inimene igapäevaselt kiudaineid. Kiudaineid sisaldavad vaid taimsed toiduained, millest suurimad kiudainete allikad on täisteratooted, kaunviljad, pähklid ja seemned ning ka puu- ja köögiviljad. Kiudained on mitteseeditavad süsivesikud ja ligniin, mida leidub vaid taimses toidus. Süsivesikuid jaotatakse toiteväärtuse järgi seeditavateks (ehk glükeemilisteks) ja mitteseeditavateks (need on kiudaineid).    
Erinevalt glükeemilistest süsivesikutest (suhkrud, tärklis) ei suuda inimese organism kiudaineid täielikult lõhustada, seega ei anna kiudained organismile ka otseselt toiduenergiat. Tekib küsimus, milleks meil üldse kiudaineid tarvis on, kui organism neist energiat ei saa ja neid seedida ei suuda. Vahetu kasu piisavast kiudainete tarbimisest on korras seedimine. Meditsiiniuuringud seostavad arvestatava kiud -ainetarbimisega ka mitmete haiguste esinemissageduse vähenemist – kiudainerikas toit alandab kolesteroolitaset veres ning vähendab riski haigestuda II tüübi diabeeti ja käärsoolevähki. Kiudained korrastavad meie seedimist, aeglustavad süsivesikute imendumist ja aitavad kehast välja viia toksii -ne, jääkained, sh üleliigset kolesterooli. Piisav kiudainete tarbimine aitab hoida ka kehakaalu normis, kuna kiudainerikas toit hoiab veresuhkru tasakaalus, mistõttu ei teki pidevat magusavajadust.
Kust leida kiudaineid
Parimad kiudainete allikad on täisteratooted, kaunviljad, kuivatatud puuviljad, pähklid ja seemned ning osad marjad, puuviljad ja köögiviljad. Kiudaineid leidub ainult taimses toidus. Loomsed toiduained, nagu liha, kala, munad ja piimatooted, ei sisalda kiudaineid.
Kuidas kiudained jagunevad
Kuna kiudained asuvad teraviljade kestades (kliides), võiks eelistada täisteravilja.
Kiudained jagunevad vesilahustuvateks ja vesilahustumatuteks.
Organism vajab neid mõlemaid umbes võrdses koguses. Vesilahustuvate ja vesilahustumatute kiudainete ülesanne organismis on erinev. Vesilahustuvaid kiudained suudab organism osaliselt seedida ning nende tarbimine võib alandada kolesterooli taset veres. Samuti aitavad  vesi- lahustuvad kiudained vähendada veresuhkrutaseme kõikumist ja vähendada riski haigestu da II tüübi diabeeti. On leitud seoseid ka kiudainete tarbimise ja vähivormide madalama esinemissageduse vahel. Kõrge mõjufaktoriga meditsiiniajakirjas BMJ (British Medical Journal) avaldatud metaanalüüsi tulemused näitavad, et iga tarbitud 10 g kiudainete kohta päevas väheneb käärsoole vähi riski 10%. Kui vaevab kõhukinnisus, siis aitab just vesilahustuvaid kiudaineid sisaldavate toitude rohke tarbimine.  Vesilahustumatuid kiudaineid organism seedida ei suuda – see tähendab, et sisse söödav kogus kiudaineid tuleb hiljem kehast väljaheidete kujul pea sama suure massina välja. Vesilahustumatute kiudainete ülesanne organismis on suurendada toidukördi mahtu, kiirendada selle edasiliikumist peensooles ja soodustada lima eritumist jämesooles. Enim vesilahustumatuid kiudaineid leidub kliides, täisteratoodetes ning ka koorimata puu- ja köögiviljades. Kiudainerikkaid toite süües on oluline tarbida ka piisavalt vedelikku, kuna kiudained seo – vad endasse vett, mistõttu suureneb toidu mass maos ja täiskõhutunne tekib kiiremini. Liiga vähe kiudaineid Erinevad uuringud on jõudnud järeldusteni, et toitumisharjumused, mille tulemusena tarbitakse liiga palju rafineeritud teraviljatooteid, lisatavaid suhkruid ja loomseid produkte, tekitavad inimestel kiudainevaegust. Ka populaarsed süsivesikutevaesed dieedid võivad tekitada riski, et kiudaineid tarbitakse vähem, kui organismile vajalik. Hinnanguliselt süüakse arenenud riikides umbes poole vähem kiudaineid kui oleks soovitatav päevane norm. Kõhukinnisus on üks väga kindel kiudainete vähese tarbimise märk.
Kiudainete vähesus toidus võib tekitada mitmeid tervisehädasid, sealhulgas ka raskemaid haigusi. Kergemad vaevused, nagu ajutine kõhukinnisus, on lihtsamini ületatavad, kuid püsiva kiudainevaeguse tõttu võivad välja areneda ka kõrge kolesteroolitase ning ülekaal. Samuti on uuringutes leitud, et vähest kiudainetarbimist võib pidada käärsoolekasvaja soodustajaks. USAs läbi viidud metaanalüüsi tulemused näitavad, et kõrge glükeemilise indeksiga toitude tarbimine koos vähese teraviljatoodete tarbimisega tõstab märkimisväärselt riski haigestuda II tüübi diabeeti. Kiudainete vajadus sõltub vanusest ja keha -kaalust. Täiskasvanud inimene peaks päevas saama umbes 25 – 35 g kiudaineid (naised vahemiku alumine pool, mehed ülemine). Laste jaoks soovitatav kiudainevajadus on kehakaalust sõltuvalt täiskasvanute omast väiksem. Samas ei ole ka kiudainete ületarbimine tervislik. Reeglina seda küll ei esine, kuid kui inimene avastab, et ta tarbib kiudaineid alla normi ning otsustab kiudainete kogust märkimisväärselt tõsta, võib see kaasa tuua teised terviseriskid. Kiudainete kogust toidus pole soovitav tõsta hüppeliselt, vaid järk-järgult. Liigne kiudainetarbimine takistab organismil mineraalainete omastamist, näiteks on häiritud kaltsiumi imendumine, mis võib põhjustada luuhõrenemist. Kiudainete ületarbimise riskigruppi kuuluvad veganid juhul, kui nende toit on püsivalt liiga suure kiudaine sisaldu -sega.  
Meie tootevalikust leiad kiudainete rikkaid tooteid:   https://www.terveeluterve.ee/tootekategooria/maapirn/ https://www.terveeluterve.ee/tootekategooria/koogi-joogisegud/      

Kookosjahu

KOOKOSJAHU

Üks alternatiiv gluteenivabade küpsetiste jaoks võiks olla kookospiima tootmise kõrvalproduktina toodetav kookosjahu.

Kookosjahu on selgelt gluteenivaba, kuna tegemist ei ole teraviljaga. See sisaldab ohtralt kiudaineid ning vähem süsivesikuid kui teraviljajahud. Kookosjahu kiudainete sisaldus on kaks korda suurem kui täistera nisujahus ning viis korda suurem kui pruunist riisist valmistatud jahus. Kiudained on olulised veresuhkru reguleerimisel söömise järel, parandavad seedetegevust ning ainevahetust. Madal süsivesikute sisaldus tähendab seda, et kookosjahust küpsetised ei tõsta veresuhkrut väga kõrgeks, mistõttu võib see olla hea alternatiiv küpsetamisel ka neile inimestele, kellel on kalduvus metaboolse sündroomi ja veresuhkruprobleemide tekkeks ning südame-veresoonkonna haiguste ennetamisel.

Erinevalt tavalistest nisujahust valmistatud küpsetistest võib kookosjahu kasutamine aidata ka ainevahetust kiirendada. Lisaks suurele kiudainete sisaldusele on selles ka ohtralt keskmise ahelaga rasvhappeid, millel on leitud viiruste, mikroobide ja seenorganismide vastane toime ning mis aitavad kiirendada ainevahetust, olles kehale kiireks ja mugavaks energiaallikaks. Üks teadusuuring näitas, et keskmise ahelaga rasvhapped olid ainevahetuse kiirendamisel kolm korda tõhusamad kui pika ahelaga rasvhapped. Kuna kookoses leidub rikkalikult seene- ja bakterite vastast kaprüülhapet ja lauriinhapet, siis saab seda kasutada igasuguste seenhaiguste raviks.

Mineraalide sisalduse osas väärib märkimist kookose suur mangaanisisaldus. Mangaan aitab paljudel teistel mineraalidel ja vitamiinidel paremini imenduda, toetab immuunsüsteemi, kilpnäärme tervist ning aitab kontrollida veresuhkru taset.

Kuidas kookosjahu kasutada

Kookosjahu on tekstuurilt kerge ja õhuline ning sobib hästi pannkookide ja mufinite valmistamiseks. Ka maitse poolest meeldib see paljudele tavalistest täisterajahudest enam. Kookosjahul on hea säilivus, kuid üsna madal suitsemispunkt (177 °C), seega ei saa sellega siiski valmistada väga kõrgeid temperatuure vajavaid toite.

Kuna see  absorbeerib kergesti vedelikke, siis saab sellega ka kastmeid ja suppe paksendada. Kõrge kiudainete sisalduse tõttu tasub kookosjahu kasutamisel suurendada küpsetistes vedelike hulka. Nisujahu asendamisel ei piisa puhta kookosjahu kasutamisest – seda soovitatakse jahusegule lisada umbes kolmandiku ulatuses. Kuna see ei sisalda gluteeni, mis vastutab jahu kleepuvuse eest, siis soovitatakse kookosjahuga küpsetamisel lisada rohkem mune, et suurendada taina koospüsivust. Samuti tasub otsida pigem retsepte, mis on algselt kookosjahu baasil loodud, et vältida ebaõnnestumisi. Mõningase harjutamisega võib kookosjahu olla gluteenivaba dieedi puhul väga hea asendusaine.

Mida depressiooni või ärevushäire korral lisaks manustada? Psühholoogid soovitavad!

Kergematel juhtudel enne keemilisi antidepressante proovi looduslikke ärevushäireid maandavaid toidulisandeid nagu 5-HTP (aminohape, millest keha toodab serontoniini -õnnehormooni), B-vitamiinid, D-vitamiin, magneesium, Ashwagandha. Kõik need ained osalevad väga suures osas just närvisüsteemi töös, mille puudumisel tekivad närvisüsteemihäired ja kahjustused.

Lisaks korrasta soolestiku mikrofloora, kuna just sealt saavad peamiselt alguse ainevahetushäired. Puhasta soolestik (peen- ja jämesool) kiudainetega, likvideeri parasiidid parasiidivastaste taimedega (kõrvitsaseemned, Must pähkel, Neem, Pau D´Arco), võta lisaks põletikuvastaseid aineid nt kurkumiin (kasutatakse ka depressiooni ravis), võilill, D3-vitamiin ja asenda kahjulikud bakterid kasulikega süües probiootilisi toite nagu maapirn, hapendatud aedviljad, hapukapsas, toorpiimast tehtud hapupiim, keefir või tarvita probiootikume e. piimhappebakterid toidulisandina, kuna hapendatud tooted ei pruugi anda vajalikku kogust probiootilist kultuuri, mis kataks kogu soolestiku kasulike bakteritega. Kasulikud piimhappebakterid vastutavad sooleseina kaitsmise eest, lagundavad ja peenestavad toitu, neutraliseerivad kahjulike mikroobe, viivad välja mürk- ja jääkaineid ning hoiavad nii meie vaimset kui füüsilist tervist.

MSM

Puhas MSM (metüülsulfonüülmetaan) on lõhnatu, sisuliselt maitsetu ning värvuselt valge vesilahustuv orgaaniline väävliühhend Looduses leidub teda ökoloogiliselt puhastes puu- ja juurviljades, samuti vihma ja järve vees.
MSM täidab organismis mitmeid olulisi ülesandeid  
 Liigesed
Puhas MSM on väävli vorm, mis on organismis sisalduv põhikomponent
kollageeni, elastiini, kõhrede ja keratiini moodustumiseks. Uuringud on
näidanud, et MSM mängib olulist rolli sidekoe ja kõhre loomisel ning lii-
geste liikuvuse tagamisel.
Põletikulised protsessi sh kehakaal
MSM aitab rakust ainevahetusjääke eemaldada ning toitaineid, vett ja
hapnikku sisse viia. Keharakud on ülekaalu korral kroonilises põletikus.l
Looduslik väävel osaleb ainevahetusjääkide väljaviimisel, et rakud saak-
sid vabaneda üleliigsest vedelikust. Vedelik mängib rakus kaitse ja puh-
ver ülesannet. Kui organism ei saa piisavalt vett, hakkab keha vett kinni
hoidma, et säilitada kehas seda eluliselt oluliste protsesside jaoks. Kuid
vee kinnihoidmisega hoiab organism kinni ka jääkaineid. Tulemuseks onrakkude põletik ja kehakaalu tõus. Korrastades ainevahetust, võivad ka-
duda ainevahetuse haigused nagu vedelikupeetus, öised jalakrambid, lii-
gesevalud, akne, allergiad, astma, seedetrakti häired, stress, vereringe-
häired, põletikud, paistetused, migreen, krooniline väsimus, neeruhädadning maksaprobleemid.
Naha tervis MSM on oluline koostisaine kollageeni tootmisel. MSM koos
c-vitamiiniga normaliseerib kollageeni moodustamist, ehitades üles uut
ning tervet epiteelkude.
Küüned ja juuksed MSM on nn „ilu mineraal“, mis on vajalik tervete
juuste ja küünte moodustumiseks.
Puhastamine  toksilistest ainetest Looduslik väävel aitab rakuseinu
muuta läbilaskvamaks, viies välja mürgiseid raskemetalle (plii, elavhõbe,alumiinium, nikkel jne), ainevahetuse jääke.
MSM säilib kehas tarbitavana 12 tundi, seetõttu tuleks seda tarbida 2-3korda päevas vee või mahla hulka segatult.
Tulemuse saavutamiseks võtta 1-2 nädalat kuni 2 kuud.   
 Osta siit

Miks maapirnijahu?

Miks maapirnijahu?

Mihkel Zilmer, meditsiinidoktor, Tartu Ülikooli professor, BioCC teaduskonsultant;       Andre Veskioja, vanemteadur, BioCC OÜ

Tarbides mitmekesist toitu aitab inimene on ainevahetusel võimalikult hästi talitleda. Mida edukamalt talitleb ainevahetus seda parem on  tervis, seda väiksem on infektsioonide/haiguste risk. Ainevahetuse parimaks talitluseks on aga vaja panustada ka seedetrakti mikrofloora mitmekesisuse tektitamisse. Eriti vajalik on  meile kasulike bifidobakterite ja laktobatsillide elulemise ja tegevuse turgutamine jämesooles. Kas see on keeruline?  Ei!  Tuleb hoolitseda, et toiduga saaksime piisavalt ka kiudaineid (prebiootikume), sest nüüdisajal  on probleemiks kiudainete suhteliselt pidev alasaamine.

Mis need kiudained (prebiootikumid) on?  Kiudained on enamasti taimsed süsivesikulised ained, mida inimkeha seedeensüümid ei lõhusta, kuid mis lõhustatakse (mõningaid osaliselt) seedetrakti mikroobide poolt. Need on lihtsalt öeldes nende jaoks väärt toit! Inimorganismi jaoks on peamisteks kiudaineteks inuliin, tselluloos, hemitselluloos, mis sobivad väga hästi  jämesoole bifidobakterite ja laktobatsillide tarbeks.

On teada, et eluea suurenedes (kindlasti peale keskiga) hakkab bifidobakterite arv jämesooles oluliselt langema võrreldes noorematega, mis mõjutab inimese ainevahetuse parima talitluse võimekust. Seetõttu on kiudainete saamine üks mõistlik tegu mikrofloora tasakaalustamiseks ja kaitseks patogeenide eest. Kuna prebiootikumid (kiudained) ei ole elusorganismid, siis on nende lisamine toiduainetesse ka tehniliselt väga lihtne.

Kiudained on vajalikud täiskõhutunde tekkimiseks ja hoidmiseks, jämesoole mikrofloora normaalseks toimimiseks ja seeläbi seedesüsteemi korrashoidmiseks (k.a soole motoorika tagamiseks), kindlasti mõjuvad nad soodsalt ka  veresuhkru taseme paremale hoidmisele normi piires. Lisaks aitavad nad vähendada kõhukinnisuse teket ja võivad anda panuse teatud haiguste riski vähendamisse, nt II tüüpi diabeet.

Toiteliste kiudainete parimate tipus troonivate hulgas on kahtlemata inuliin. See on fruktoosijääkidest koosnev ühend (seetõttu ta ei saagi tõsta veresuhkru ehk veres oleva glükoosi  taset).  Inuliini leidub reas taimedes, kus see on tärklise asemel varuenergia allikaks. Enamasti on varud kas juures või mugulates. Viimasel ajal on hakatud Eestis rohkem kasvatama ühte parimat  inuliini allikat  maapirni (teised tuntumad nimed on  topinambur, Jeruusalemma artišoki).  

Maapirni võib tarbida nii toorelt, kuumtöödeldult kui ka jahuks jahvatatult. Toorelt on maapirni aga keeruline säilitada kuna see sisaldab palju vett ja võib pikemaajalisel säilitamisel krimpsu tõmmata. Kuumtöötlemine on ka variant maapirni oma toitumisse lülitamiseks, kuid pikem kuumutamine lagundab inuliini ja vabanev fruktoos võib toote läägelt magusaks muuta. Tänapäeval on kõige lihtsam ja mõistlikum variant tarbida maapirnijahu. See sisaldab kõrges, inimorganismi jaoks toimivas koguses inuliini ja seda jahu saab erinevatele toodetele lisada. Üks soovitus oleks maapirni jahu kasutada koos maitsestamata jogurti või keefiriga. Jogurt ja keefir annaksid vajalikud piimhappebakterid ja väga häid valke  ning maapirni­jahus sisalduv inuliin aitaks kasulikel bakteritel soolestikus edukamalt kasvada ja inimorganismi parema tervise hüvanguks tegutseda. Inuliini kohta kehtivad ka kõik kiudainete ülalnimetatud tervis-soodsad toimed, aga ka osalus metaboolse sündroomi tekkeriski vähendamises.

Kiudainetega suurte kogustega ei tohiks liialdada. Osadel inimestel võib see põhjustada liigset gaaside teket seedekulglas.

 

 

Maapirnijahu smuuti

Vaja läheb:

 • 2 klaasi marju
 • 2 peotäit spinatit
 • 1 banaan
 • 1 spl maapirnijahu
 • 1 spl chia seemneid
 • 2 klaasi vett või taimset piima

Segage blenderis kõik kokku ja nautige!

Ostke siit maapirnijahu.

 

 

Püreesupp maapirnijahuga

Kogus 2-le:

 • 400 g külmutatud brokkolit (või muid meelepäraseid juurvilju)
 • 3 kartulit
 • 200 ml kohvikoort (või mõnda taimset koort)
 • 2 supilusikat maapirnijahu

1. Keeda kartulid ja juurviljad pehmeks, kalla ära keeduvedelik (jäta 1 supikulbi jagu alles).
2. Püreesta juurviljad koos kulbitäie keeduvedelikuga.
3. Lisa koor ja maapirnijahu. Püreesta ühtlaseks.
4. Maitsesta soola ja pipraga.
5. Serveerimisel riivi peale veidi parmesani juustu. Soovi korral võib juurde lisada ka kanafilee ribad.

Maapirnijahu supis toimib paksendajana ning annab meeldiva maitse. Samuti tõstab supi kiudainesisaldust ning hoiab kõhu kauem täis.

Toitaineline väärtus 100g kohta:
Energia 305 kJ / 73,1 kcal
Süsivesikud 5,52 g
Rasvad 3,22 g
Valgud 3,17 g
Kiudained 4,70 g

Osta siit maapirnijahu

 

 

CBD kanepiõli aitab alkoholisõltuvusest vabaneda

CBD kanepiõliHiljuti USA-s läbi viidud uuringust selgub, et kanepis leiduv aine CBD aitab ravida alkoholismi.

Kanepis leiduv kannabidiool ehk CBD on juba varem tunnustatud kui ravim Crohni tõve ja vähi puhul ja see aitab vabaneda ka alkoholi- ja narkosõltuvusest, selgub Scrippsi uurimisinstituudi juures läbi viidud uuringust.

Uuring lükkab ümber varasemad teooriad selle kohta, et kanepi tarvitamine paneb inimese proovima kangemat kraami nagu alkohol ja narkootikumid. Värske uuring näitab, et kanep aitab inimese hoida alkoholist ja muudest ainetest eemal.

Uuringus tehti katsed alkoholist ja kokaiinist sõltuvusse langenud rottide peal ning kui neile pandi nahale CBD-d, siis vabanesid nad sõltuvusest ilma uuesti tagasi langemata. Ehk teisisõnu: rottidel kadus pärast kanepivedelikuga töötlemist huvi kangema kraami vastu. Efekt püsis isegi viis kuud hiljem.

Seni oli alkohoolikute ja narkomaanide puhul kõige suurem probleem nende tagasilangemine sõltuvusse pärast mõningast „puhast” faasi.

CBD puhul on hea see, et see ei tekita inimesel „pilves” olekut.

USA mitmetes osariikides ja paljudes teistes riikides ei peeta enam kanepit ohtlikuks ja see on lubatud vabamüüki. Euroopas on kanepi tarvitamine sisuliselt legaliseeritud lisaks Hispaaniale ja Hollandile veel Portuaglis, Taanis, Belgias, Luksemburgis, Austrias, Tšehhis, Sloveenias, Horvaatias, Šveitsis ja Itaalias. Kõige karmim on suhtumine Euroopas kanepisse Põhja- ja Baltimaades, Valgevenes, Poolas, Ungaris, Slovakkias, Türgis, Kreekas, Inglismaal ja Prantsusmaal.

Ostke siit CBD kanepiõli

 

Allikas lounaeestlane.ee

CBD kanepiõli aitab vabaneda nikotiini sõltuvusest

On üldteada, et suitsetamine võib põhjustada inimese tervisele mitmeid tõsiseid probleeme. Olulised uuringud on jõudnud järeldusele, et sigaretisuits võib muu hulgas haiguste ja meditsiiniliste seisundite tõttu põhjustada vähki, südameinfarkti, kopsuhaigusi  ja insulti. 2008. aasta uuring näitas, et tubakatarbimine põhjustab maailmas kõige rohkem surmajuhtumeid, ja iga sigareti puhul, mida inimene suitsetab, lühendatakse nende eeldatav eluiga 11 minutit.

Täna on need hirmutavad statistikad USA-s hästi teada ning enamik inimesi nõustuvad, et suitsetamine on väga kahjulik. Kahjuks on suitsetamisest loobumine keeruline ja paljud inimesed võitlevad loobumise pärast. Nikotiinist loobumise tagajärjel tekib tugev soov taas alustada suitsetamisega. Teadlased on püüdnud leida võimalusi, kuidas suitsetajad saaksid oma nikotiinisõltuvusest loobuda, ning hiljutises uuringus on näidatud, et suitsetamisest loobumisel võib kasu tuua CBD kanepiõli.

2014. aasta septembris avaldati Londoni Ülikooli kolledži teadlaste poolt läbi viidud uuring Addictive Behaviors. Ülikooli teadlased uurisid, kas väikesed CBD annused võivad aidata neid, kes soovivad suitsetamisest loobuda, oma nikotiinisõltuvuse ületamiseks.

Celia J.A. Morgan juhtis uurimisrühma ja valiti 24 osalejat vanuses 18-35. Pooled osalejatest olid mehed, teine ​​pool oli naissoost, ja uuringus kasutati topeltpimedat ja platseebo-kontrollitud mudelit. Et osaleda uuringus, pidid osalejad suitsetama iga päev rohkem kui 10 sigaretti, kuid neil oli ka eesmärk suitsetamisest loobuda.

Uuringus osalejad pidid üles märkima sigaretite arvu, mida nad suitsetasid kogu nädala jooksul enne ravi. Seejärel jagunesid nad kahte rühma ja anti inhalaatori kasutamiseks iga kord, kui nad tundsid soovi suitsetada. Ühele rühmale anti platseebot, samas kui teine ​​rühm sai CBD ekstrakti.

Seejärel registreerisid osalejad oma inhalaatori kasutamise järgmise nädala jooksul ja jälgisid ka suitsetatavate sigarettide arvu. Teadlased küsitlesid uuringus osalejaid kord päevas, paludes osalejatel hinnata suitsemise soovi taset.

Uuringu tulemused näitasid, et CBD ravi saavate osalejate rühm koges märkimisväärselt sigarettide arvu vähenemist. Platseeborühm ei saavutanud sarnaseid tulemusi, kuigi vähene muutus enne ja pärast ravimist täheldati. Kuid see sigarettide tarbimise vähenemine leidis aset isegi ilma igapäevaste soovide taseme muutusteta.

Ostke CBD kanepiõli siit.

 

 

 

Kogu tõde maapirnist

Maapirn (Heliantus tuberosus), tuntud ka kui topinambur või mugulpäevalill, kuulub korvõieliste sugukonda päevalille perekonda. Maapirn võib kasvada 1,2 – 3 m kõrguseks, õisik on umbes 10 cm läbimõõduga, kollane ja vili on seemnis.

Mullasisese võsundi (stooloni) tipust moodustub korrapäratu kuju ja õhukese koorega valge, kollane, roosa või punakaslilla 10 – 100 g raskune mugul. Toiduks kasutatakse taime mugulaid, mida võib saagiks koristada nii sügisel kui ka kevadel pärast talvitumist mullas.

Mugul sisaldab kuni 30% kuivainet, milles on rohkesti inuliini, valku, mineraalaineid, vitamiine (eriti B rühma ja C). Sisaldab rohkesti kaaliumi, keskmiselt rauda ja tiamiini, lisaks niatsiini, fosforit, vaske, magneesiumi, fool- ja pantoteenhapet. Mugulad säilivad üle talve mullas ja taluvad külma kuni -35 °C. Toiduks kasutatakse mugulaid toorelt (salati või eelroana), keedetult või praetult, võib ka marineerida. Nad on fruktoosi, piirituse, veini, veiniäädika, söödapärmi jm tooraine.

Maapirnijahu Toiteväärtus 100g kohta:

 • vesi 78%
 • süsivesikud 17,4 g
 • valgud 2g
 • rasvad 2g
 • kiudaineid 1,6 g
 • toiduenergiat 76 kcal.

Maapirni on võimalik ka kuivatada ning jahvatada pulbriks. Saadud pulbril on magus maitse, ent selle tarbimine ei tõsta oluliselt veresuhkrutaset. Maapirnipulbrit sisaldavad pagari- ja kondiitritooted sobivad ka tsöliaakiat põdevatele inimestele, sest ei sisalda gluteeni. Maapirnis sisalduvad kiudained on prebiootilise toimega ning seetõttu kasulikud inimese soolestiku mikrobioomile. Madala kalorsuse ja kasulike omaduste tõttu on maapirn ja temast valmistatud pulber tõeline funktsionaalne toit. 

Maapirn on üks parimaid inuliini allikaid. Inuliin on kiudaine tüüp, mis toetab seedesüsteemi, veresoonkonda ja parandab üleüldist tervist, kuna kiudained aitavad alandada kolesteroolitaset ja vähendada diabeediriski. Inuliin kuulub ka probiootikumide hulka. Tänu prebiootilistele omadustele suurendab inuliin mineraalainete (eriti Ca ja Mg) omastamist ja seetõttu ka luude tervist.

Ostke maapirnijahu siit!

 

 

 

Päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust mitte ületada. Ärge kasutage toidulisandit mitmekesise toitumise asendajana. Hoidke toodet lastele kättesaamatus kohas.