D vitamiini päevane piirmäär nüüd 4000 IU-d ehk 100 µg.

Jul 26, 2016

D vitamiinD-vitamiini roll kehas

D vitamiini vaeguse korral langeb kaltsiumi imendumine soolest, mistõttu ei suuda organism ennast piisavalt kaltsiumiga varustada. See võib põhjustada väga erinevaid terviseprobleeme – luud hõrenevad ja kaotavad oma mineraalset tihedust, hambad kaotavad tugevust ning lagunevad, lihaste (sh ka südamelihase) funktsioon halveneb.
  • Täiskasvanutel võivad luudemuutused viia osteoporoosi ja luumurdude tekkeni.
  • Lastel ja noortel soodustab D-vitamiini vähesus luustiku arenguhäirete väljakujunemist.
  • Madal tase võib tingida osteomalaatsiat ja rahhiiti, Osgood-Schlatteri tõbe, Sinding-Larsen-Johansseni tõbe, Schauermanni tõbe, harva ka idiopaatilist juveniilset (laste) osteoporoosi.
  • D vitamiini puudusel on oluline roll ka ühe raske liigeshaiguse – Perthese tõve – tekkel. Selle haiguse kõrgem levimus on põhjamaades, kus tingituna Päikese madalast intensiivsusest on D-vitamiini vähesus laialt levinud probleem (ekvatoriaalpiirkondades seda haigust ei esine).
  • D-vitamiinil on roll lihase kontraktsioonijõu tagamises. Seetõttu võib vitamiini vähesus tingida lisaks luude probleemidele ka noorsportlastel madalamat sooritusvõimet ja eakatel inimestel sagedasemaid kukkumisi ja luumurde.

Kust keha D-vitamiini saab?

D-vitamiini toodetakse spontaanselt nahas päikese UVB kiirte toimel ja suvekuudel sellest ka piisab vajaliku D-vitamiini saamiseks. Eestis (59°N) on Päike D-vitamiini allikana kasutatav 3–4 kuud aastas. Valdava aja (septembrist maini) on siinsed UVB kiirguse intensiivsused nahas vitamiini sünteesi käivitamiseks liiga madalad, mistõttu on kindlasti vajalik talve ja kevadkuudel leida endale D-vitamiini lisaallikas.

Kui palju peaks D vitamiini tarbima?

Alles hiljuti oli Eestis lubatud D vitamiini tarvitada kuni 1000 IU ühikut päevas. Nüüd on aga tõstetud D vitamiini kogust Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) poolt 100 mikrogrammile (2000–4000 IU) ööpäevas. 1-10 aastased lapsed peaksid tarvitama kuni 50 mikrogrammi päevas (2000 IU) ja alla ühe aastased kuni 25 mikrogrammi (1000IU).
Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) toob eraldi välja, et kahes meeste peal tehtud uuringus, kus manustati ca 250 mikrogrammi (10 000IU) D vitamiini ööpäevas ei esinenud mingit kahjulikku toimet

Ostke D vitamiin siit.

Allikad: EFSA, Kliinikum.ee