Goji (loe: godži) marjade diabeetilised kasutegurid

Goji marjad - osta siitGoji marjadel on  võime kontrollida diabeeti toitumise kaudu. Goji marjade kasulikud omadused lisavad nende diabeedi-kontrolli kasulikele omadustele kahekordse boonuse ja muudavad diabeedikontrolli kaugelt paremaks ravimite kaudu saavutatavast diabeedikontrollist, millisel on lisaks ka ohtlikud kõrvalnähud ja on puudu kõik goji marjade kasulikud ained – antioksüdandid, vitamiinid, kiudained ja muud sarnased.

Goji: uusim vana meditsiiniline ime?

Ryan Bradley, ND (August 2006)

Hiljuti oli mul kabinetis diabeedihaige, kes kaebas artriidivalusid põlvedes, mis piiravad tema aktiivset sportlikku elulaadi. Me rääkisime pikalt kehalisest ravist, massaažist ja tema valu vähendamise teistest võimalikest meetoditest. Sellel vastuvõtul oli meie tähelepanu all lisaks ka tema veresuhkru taseme parandamine.

Kuu või natuke enama aja möödudes tuli ta tagasi uuele vastuvõtule – olles seekord palju säravam, energilisem, kinnitades, et kõik tema valu on kadunud! Ta kinnitas, et selle muutuse aluseks on Goji mahl ja ta on ise hakanud selle toote müügiga tegelema. Mina olin skeptiline, kuid toetav, sest ta oli palju aktiivsem ja end paremini tundev. Järgmisel kohtumisel tõi ta kaasa juba minu oma pudeli! Pidasin oma kohuseks tutvuda süvitsi selle tootega ja järgnevalt  teen kokkuvõtte sellest, mida ma teada sain.

Kas Goji marjade meediakära taga on ka tegelikku sisu?

Turul valitseb hetkel plahvatuslik tähelepanu Goji marjade ja muude Goji toodete vastu. On veebilehed, mis on varustatud tunnistustega, kus väidetakse, et inimesed on saanud goji mahla joomisest imelist tervislikku kasu – alustades vähenenud artriidi valust ja paranenud suguvõimest, kuni dramaatilise veresuhkru alanemiseni välja. Kas Goji mari on tõesti ime? Kas goji mahl on vahend kõikide hädade vastu? Kust on ta tulnud ja miks on tema leidmine võtnud nii kaua aega?

Goji mahl on Lycium barbarum’i mahl. Viimane on punaseid pool-magusaid marju kandev Himaalaja viljapuu. Teistest samasse perekonda kuuluvatelt viljapuudelt pärit vilju on kasutatud traditsioonilises Hiina meditsiinis (TCM) sadu aastaid. Hiina keeles tuntakse Lyciumit kui Gou Qi Zi, või üldisemalt kui hundimarja. Hundimarja kirjeldatakse Hiina taimi käsitlevates tekstides kui Yin toonikut, mida kasutatakse veres Yin energia puudulikkuse puhul. Hiina meditsiinis on Yin vastandiks Yangile. Lihtsalt öeldes viitab Yin organite funktsioonile ülekantult palju lõdvestunumale seisundile ja Yang erutatud seisundile.

Goji marju puudutavad meditsiinilised näidustused sisaldavad diabeeti, hüpertooniat, vähki,  neerupõletikku, palavikku ja silmahäireid. Lisaks nägemiseprobleemid ja makuli  degeneratsioon. Eestis esineb ealist makuli degeneratsiooni ca 120 000 inimesel. Tekivad moonutused vaatevälja keskosas, jooned näivad kõveratena ja nägemisteravus halveneb. Haiguse lõppfaasis halveneb nägemisteravus oluliselt, kuni vaatevälja keskele tekib must laik. See haigus on geneetiliselt päritav ja kui teie perekonnas või suguvõsas on kellelgi mainitud haigus siis on teil võimalik lasta teha omale geenitestid mille Haigekassa maksab kinni ning seejärel juba varakult jälgida oma toitumist kuna meditsiiniline ravi sellele haigusele puudub.

Goji marja kombineeritakse tihti teiste taimsete koostisainetega spetsiifilistes retseptides, vastavalt Hiina traditsioonilise meditsiini arsti pandud diagnoosile. Goji marju leiab Eestis hetkel ainult Sojapood.ee-st ning lisaks veel mõnest üksikust loodustoodete kauplusest. Samas mujalt Euroopa riikides on Goji mari väga laialt levinud. Näiteks Hispaanias müüvad seda  kõik suured kaupluseketid.

Kas teadus kulgeb paralleelselt meediakäraga?

Lühike vastus oleks: võib-olla. Goji marja osas on olnud vaid mõned teadusuuringud ja vaevalt ükski konkreetsete toodete osas (puudutab siin nimetatud mahla – tõlkija märkus). Kuid on olemas palju toetavaid uuringuid, mis viitavad, et goji marjad võivad omada tervislikke kasutegureid.

Lyciumit teatakse kui rikast antioksüdantide allikat – eriti rohkesti leidub seal zeaksantiini. Zeaksantiin on goji marjadest hästi omastatav (Cheng et al. 2005). Zeaksantiin absorbeerib sinist valgust, ja seeläbi, nagu ka pigment luteiin, on ta inimsilmale kasulik.

On olemas veel üks uuring, mis väidab, et taimsed pigmendid võivad kaitsta vereringe süsteemi põletike ja ateroskleroosi eest. Laiapõhjaline uurimus, mida kutsutakse Los Angelese ateroskleroosi uurimuseks, näitas, et neil inimestel, kel on veres kõrge zeaksantiini ja luteiini sisaldus, edenes vereringe haigus aeglasemalt (Dwyer et al. 2004).

Diabeedi alal on teostatud vaid loomkatsete põhjalisi eeluuringuid, kuid tulemused on paljulubavad. Wu et al. näitas, et goji kaitseb DNA (meie geneetilist koodi) loomsel mudelil diabeet 2 puhul (Wu et al. 2006). Sarnane uuring, mille avaldas Zhao et al., näitas, et goji suurendab glükoosi (suhkru) vereringest väljaviimise ja kudedesse trasportijate hulka  (Zhao et al. 2005); see uuring viitab, et goji võib alandada veresuhkrut vähendades sõltuvust insuliinist. Need uuringud olid väga esialgsed, kuid väga huvitavad.

Jällegi tõestavad traditsioonilised ravivahendid, et neil on teaduslikku väärtust! Kas seesama väike mari (ja pigment) kaitseb ja aitab kõigi nende terviseprobleemide puhul?

Kas goji marjade tarvitamisel on ka mingeid ohtusid?

Nagu on lugu enamike marjadega, on goji mari ise väga turvaline ja sisaldab tervislikke pigmente. Minu mure on seotud pigem teiste faktoritega, kui marja või mahla endaga. Nendeks on:

  • Jälgige koostisaineid! On palju retsepte, mille koostises goji mari olemas on, kuid paljudel on ka teisi koostisaineid, nagu näiteks kofeiini laadsed taimsed stimulandid. Kui „mahla“ tooted, koos teiste lisanditega võivad anda teile energiat, on see energia ikkagi ajutine, mittesäästev ja võib vähendada näiteks kõrge vererõhu puhul goji marja enda võimalikke kasutegureid.
  • Ravimite vastastikune toime? Üks avaldatud uuringuraport näitab, et goji marjad võivad vastastikku mõjuda vere hüübimist takistava aine warfariini (coumadin) puhul.  Kui te võtate coumadin’i, siis soovitan ma teil tungivalt arutada oma arstiga goji marjade tarvitamise alustamist, et teie kuupuhastuse aega oleks võimalik hoolikalt jälgida. Vastasel juhul võivad verejooksuga seotud ajal tekkida ohtlikud haigused!
  • Odavamad alternatiivid? Nagu ma eelpool mainisin, siis on goji marjad saadaval paljudes hiina toidu poodides ja apteekides (USAs – tõlkija märkus. Meil on nad saadaval Eesti Sojaliidus kõige parema hinnaga, tellides e-poe kaudu või ostes kontori kaudu kohapealt) ja nad on saadaval palju soodsama hinnaga, kui paljud neist tehtud tooted.
  • Säästev saagikoristus? Ma usun, et on väga tähtis teada, kust tooted tulevad ja tagada, et nad on valmistatud/kasvatatud säästval viisil. Kuna Himaalaja taimsed tooted on saamas väga populaarseteks ja nõudlus mõjutab nende saagi kogust, satuvad taimed seeläbi ohtu. Kõrgmäestiku Himaalaja looduskeskkond on unikaalne. Palun uurige toodete päritolu enne kui te neid ostate. Hiina goji mari võib olla sama hea (ja mis võib olla reklaamitud „Himaalaja“ viljana, võib tegelikult olla Hiinast või mujalt pärit).
  • Suhkru sisaldus! Marjade mahlad sisaldavad suhkrut ja nende puhul on vaja jälgida üldist süsivesikute ja kalorite tarvitamise taset. Kuigi enamus minu poolt vaadeldavatest toodetest on väga vähese suhkrusisaldusega, siis mõned teised omakorda sisaldavad rohkem.

Suurem kasu traditsioonilisest hiina meditsiini terviklikust süsteemist?  Nagu juba mainitud, tarvitasid hiina traditsioonilise ravi viljelejad sajandeid goji marju. On ilmne, et neil on oma meditsiinilise kasutuse juures midagi tõesti olemas – vahest on samuti tõsi, et hiina meditsiinis kasutatud traditsioonilised valemid omavad goji koostisest suuremaid tervislikke omadusi.

Loomulikud tooted on huvitavad ja põnevad ja ma usun kindlalt loomulikult ilmnevate ainete tervislikesse omadustesse. Kuid ma valin ise endale tooteid hoolega saadaoleva objektiivse teabe alusel. Goji mahl ja goji marjad jätkavad ilmselgelt populaarsuse kogumist ja nende tervislikud omadused on alles veel suuresti avastamisel. Ma jätkan goji toodete tarbimise valinud, patsientide toetamist jälgin neid vajadusel lähemalt. Nagu alati soovitan arutada oma valikuid arstiga ja samal ajal jätkata enda käesoleva raviplaaniga!
Mõnikord on need raportid, mis tunduvad olevat liiga head, ka tegelikult head!

Allikad: Diabeticlifediet.com ja Diabetesaction.org

Goji marjad – osta siit!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust mitte ületada. Ärge kasutage toidulisandit mitmekesise toitumise asendajana. Hoidke toodet lastele kättesaamatus kohas.