Kurja kala maks inimese elujõu teenistuses

HaimaksaõliMeist enamiku teadvuses seostub haikala hirmutava ja ohtliku vaenlasega. Kuid sellele vaatamata annab too teravahambuline elukas lisaks maitsvale lihale inimeste teenistusse oma äärmiselt väärtusliku maksa.

Aastasadu tagasi teadsid Islandi, Norra ja Jaapani kalurid, et haimaksast saadaval õlil on haavu parandav ja hingamisteid turgutav toime, samuti oskasid nad sellest ammutada tugevust rasketes kliimaoludes tervena vastu pidada. Haimaksaõli on üks tõhusamaid looduslikke immuunsuse tõstjaid. XX sajandi alguses avastati, et maksas sisalduvad ained aitavad haidel hapnikuvaeses keskkonnas elada, sigida ja energiat säästa.

Tänapäeval kasutatakse haimaksaõli nii toitlustuses, farmatseutikas kui kehahoolduses.

Haimaksaõli teevad ainulaadseks toimeained – alküülglütseroolid (AG) – mida ei leidu teistes kala- ja kalamaksaõlides ega ka toiduainetes. Kõhrkaladel, kelle hulka hai kuulub, on kõhreline skelett, nende maks on tunduvalt suurem ja sisaldab peamiselt õli: sajakilose hai maksas on keskmiselt 25 liitrit õli. See omadus ning samas ka ujupõie puudumine võimaldavad haidel ujuda sadade meetrite sügavusele. Haimaksaõli on koostiselt eriline, kuna üle 20% õlist võivad moodustada alküülglütseroolid.

Esmakordselt tulid alküülglütseroole sisaldavad haimaksaõlikapslid müügile 1986. AG–d aktiviseerivad immuunvastusega seotud leukotsüüte, tõstavad nende hulka veres, nende mõju on muuhulgas korduvalt kasutatud ka vähiravis. AG–d aitavad parandada antikehade tootmist luuüdis, samuti tõkestavad need kasvajate levikut ja parandada kiirituse tekitatud kahjutusi.

Haimaksaõlil on lisaks vere hapnikusisaldust parandav toime, see tagab arteriseinte parema paindlikkuse, peatab kudede vananemist ning langetab seega südame– ja veresoonkonna tõbedesse haigestumise riski. Samas parandab haimaksaõli haavu, muuhulgas suu– ja igemepiirkonna haavandeid, ning leevendab psoriaasi põhjustatud hädasid.

Haimaksaõli sisaldab rohkelt oomega 3 ja 6 rasvhappeid, mille kasulikkust inimorganismile on raske üle hinnata – muuhulgas seostatakse viimaste puudulikkust näiteks rinnavähki haigestumisega. Ühe Prantsusmaal läbi viidud uuringu kohaselt suurendab haimaksaõli ka viljakust, parandades spermatosoidide liikuvust. Ameerika teadlased on tuvastanud õli positiivse toime B–ja D–hepatiidi ravimisel.

Kuna õlis sisaldub rohkelt ka E–vitamiini, parandab see maksa ja lihasrakkude tööd ning vähendab keskkonnasaastest, päikesekiirgusest ja suitsetamisest põhjustatud vananemisnähte. Ka reuma– ja artriidivalude puhul on haimaksaõlist abi leitud.

Positiivne aspekt õli kasutajate jaoks on seegi, et ühtki vastunäidustust haimaksaõli tarbimisele pole leitud.

Haimaksaõli on müügil kapslitena – 60kapsli hind 12EUR.

2 comments on “Kurja kala maks inimese elujõu teenistuses

Mikk Mägi on 9. august 2013 07:43

Tere

Olen teie poes väga pettunud. Miks müüte haimaksaõli kapsleid? Sain aru et terveeluterve.ee tegeleb ainult taimsete saaduste müügiga jne. Mina kindlasti ei osta teilt enam ühtegi toodet ja kavatsen kindlasti edasi rääkida vegan kogukonnale seda Eestis.

Ja kas olete kursis haid on välja surev liik maailmas

Ootaks teie poolset mõistlikku põhjendust miks haiõil kapsleid müüte.

Mikk Mägi

Sojapood on 23. august 2013 07:50

Haimaksaõli küsisid meilt mitmed kliendid, kes olid seda käinud ostmas Rootsis-Norras. Seal on see toode palju kallim.

Me ei ole ennast kunagi tituleerinud vegan kogukonna kaupluseks ega ka eeskõnelejaks. Meie eesmärk on pakkuda teistest paremat hinda ja häid tervisetooteid.

Haimaksaõli on müügil väga paljudes poodides üle Eesti ja ka pea kõigis apteekides, seega peaksite boikoteerima vähemalt poolttuhandet kauplust Eestis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust mitte ületada. Ärge kasutage toidulisandit mitmekesise toitumise asendajana. Hoidke toodet lastele kättesaamatus kohas.