Toidu kuivatamise aeg on tagasi! Merike Tärk tutvustab uut toidusäilitamise viisi

Aug 11, 2010

DehüdraatorÄsja jõudis Eestis  müügile uut tüüpi toidu sailitamise (kuivatamise) vahend - Midzu dehüdraator. Järgnevalt jagab toidutehnoloog Merike Tärk oma kogemusi, kirjeldab kuidas seda kasutada ja miks on see tehnoloogia viimane sõna parem tavalisest taimede kuivatamisest. Olen ligi kuu aega kasutanud Midzu dehüdraatorit erinevate ürtide, puuviljade, aedviljade jm. kuivatamiseks. Olen saanud kasutada nii peenralt kui ka turult ja kaubandusvõrgust valitud aed-, juur- ja puuvilju. Kogemus tuleb väga ruttu, olen suutnud väikeste partiidena kuivatada ürte nii vartega kui ainult lehti ja õisi, tomatisektoreid (vedelam sisu tuleb eralda ja kasuta toiduks), suvekõrvitsat viilutatult kui ka riivitult peenel riivil, mis kuivatatult meenutavad idusid ja on väga maitsvad. Allolevad soovitused kehtivad 3 restiga töötamisel.

Ürdid

Ürte on fantastiline lõigata peenralt ja kohe laotada laiali dehüdraatori restidele, valida sobiv temperatuur ja aegajalt restide järjestust muuta, et protsess ühtlasemalt toimiks. Paratamatult satub mõnele restile pisut rohkem taimi vms. Ürtide ja ravimtaimede kuivatamisel tuleb kasutada enamasti madalamat temperatuuri ja tihti lõpupoole seda tõsta. Näiteks võilillejuured algul +40C ja lõpuks +60-70 kraadi C. Üldiselt aga vajavad ürdid madalat temperatuuri ja pisut segamist, siis on protsess ühtlane, tulemuseks väga naturaalne aroom ja värvus, õied jäävad ehtsalt ilusad. Näpunäited ürtide kuivatamiseks:
  • Ürdid võta peenralt õigel korjamise ajal ja kuiva ilmaga, rohelist osa ära märjaks tee!
  • Juured puhasta ja pese, kuivata õhu käes kuivaks, siis alles lao Midzu dehüdraatori restidele. Suuremad, tugevamad juured tükelda.
  • Kuivatatud ürdid lase jahtuda, säilita hermeetilises anumas (klaaspurkides).
  • Tugeva aroomiga ürte kuivata üks sort korraga!
  • Õrnalehelised madalamal, +35-40 C soojuses, näiteks palderjan, iisop, salvei jne. Tugevamat +45-60 C soojust vajavad näiteks kortsleht, võilillelehed, pärnaõied jne. Orashein kuivata õhu käes nätskeks ja siis kuivatis +60-70 C kraadises soojuses.

Marjad

Kuivatatud maasikad - Midzu Dehüdraator Marjad on talvel, külmal ajal head, isegi võivad asendada kommi ning asendamatud tee keetmiseks! Näpunäited marjade kuivatamiseks:
  • Pihlakamarju kuivata algul +40 kraadilises 2-3 tundi, siis 60 kraadilises soojuses.
  • Astelpaju – kui oled marjadest mahla välja pigistanud, siis marjad ise tahavad väga pikka kuivamist +70 kraadilises soojuses.
  • Mustikat kuivatades jälgi, et restile jõuaksid väga terved marjad, alusta +35 kraadiga ja mõne tunni järel tõsta temperatuuri järkjärgult 60 kraadini, kuni marjad on parajalt kuivad, selleks kulub olenevalt marjade suurusest 8-10 tundi. Aega läheb, aga tulemus on ülimaitsev.
  • Tikker - tõeline meie maa rosin! Pärast korjamist või ostmist puhasta ja lõika pooleks. Paiguta ühele restile 500g ja kuumuta esimesed 3-4 tundi 60 kraadilises kuumuses, edasi maksimaalsel temperaturil. Võib kuluda 14 tundi. Tulemus on 20% toore marja kaalust, parajalt pehmed ja nätsked  ilusa värviga ning hea maitse ning meeldiva aroomiga marjad! Kes neid ei sooviks jõulukingiks!
  • Eestis kasvatatud viinamarju kuivata samuti nagu tikreid!
  • Marjade kuivatamisel ära kiirusta – ka hea toit valmib ka aeglaselt, nii ka marjadega.

Seened

Seened – meie lemmikud kuivavad üsna krõbedaks, säilib aga suurepärane, värske seene aroom ja maitse. Ära seeni pese, puhasta pintsliga! Näpunäited seente kuivatamiseks
  • Kukeseened kuivavad üsna ruttu, esimesed 5 tundi +50 kraadi juures, siis1-2 tundi +60 kraadilises soojuses.
  • Väikesed seened jäta terveks, suuremad tükelda, et oleksid ühesuurused. Ühele restile panemiseks on sobiv kogus 400-500g.

Puuviljad

Puuviljad – nendest on õnnestunud juba kuivatada banaane, mis jäävad küll pisut tumedamad kui värsked, maitse ja aroom paremad kui värskel banaanil ja mõnusalt pehmed.

Õunad

Kuivatatud õunad - Midzu dehüdraator Õunad lõika viiludeks või siis riivi peenteks ribadeks. Soovitan paksema koorega õunu koorida, sest mõne toidu või maiuse valmistamisel on kooreta õunu vaja. Kuivatatult söömiseks on aga koorega viilud parimad! Näpunäited õunade kuivatamiseks
  • Ca 3-5mm paksused on parajad, kuivavad 8-10 tunniga, hapud ja mahlased sordidkuivavad aeglasemalt kui magusad.
  • Ühele restile on paras kogus 500-600g. Minul küll ei olnud vaja sidrunhappega pintseldada, värv jäi ilus helebeežikas, aga võite seda teha.
  • Õunad kuivavad paremini, kui viilud saavad võimalikult ühtlase paksusega – selleks on hea kasutada erinevaid puuviljalõikureid.
  • Kasuta ka mahakukkunud õunu kuivatamiseks, on tervislikumad kui valge suhkruga kompotid!

Aedviljad ja juurviljad

Aed- ja juurviljad on oma aroomi ja maitsega võlunud mind ja kõiki teisi, kellel on õnnestunud neid maitsta. Näpunäited aedviljade kuivatamiseks
  • Lihatomat viiluta, pehmema sisuga tomatitel eralda vedelik ja siis viiluta 8-ks. Eraldatud tomatisisu kasuta toiduvalmistamiseks, kaduma ei lähe midagi! Restile paiguta vähemalt 500g, kuumuta algul +50 kraadi juures paar tundi, siis maksimaalsel temperatuuril. Tulemuseks saad mõnusalt maitsvad, pehmed tomativiilud, mida saad kasutada küpsetamisel, säilitada soovi korral õlisegus koos ürtidega ja toitude maitsestamiseks – ei sisalda need endakuivatatud tomatid ühtki säilitusainet ja on ilusad ka veel. Kuivavad 8-10 tundi.
  • Suvekõrvits ja kabatšokk sobivad mõlemad dehüdreerimiseks. Viilutada 0,3-0,5 mm paksuselt.  Väiksematel suvekõrvitsatel, kus seemneid peaaegu ei ole, on mõnus tõmmata kartulikoorimisnoaga laastud, mis jäävad väga ilusad kuivatatult. Koorida võiks vajadusel ainult väga suureks kasvanud kabatšokki. Ka roheline koor on kuivatatult väga dekoratiivne. Hea maitse säilib ja aroom on isegi tugevam. Seemneteta suvekõrvitsaid proovi riivida ribadeks. Kuivatatult jäävad ilusad peened niidid, mida salatites talvel hea kasutada. Olenevalt ettevalmisusest kuivavad 8-10 tundi, algul +50 ja paari tunni möödudes +70 kraadilises soojas õhus.
  • Porgandkutsub kohe ennast töötlema, sest tema kasutusvõimalused on laiad - alates kuivatatult näksimisega kuni supi sisse panekuni. Säilitab oma värvuse ja isegi on veel ilusam värvilt, kui värske porgand talvel! Katsetage, minule meeldivad kartulikoorimisnoaga tõmmatud laastud ja peenel riivil saadud ribad! Kuivavad kenasti krussi ja on parajalt krõmpsuv, annab jahvatada või purustada jahuks kui on soovi. Sobiv temperatuur +70C kohe alguses ja on valmis 6 tunniga. Kui on kohevad ribad, siis piisab restile 250grammist.Kuivatatud porgandid - Midzu dehüdraator
  • Punane peet on vajalik meile kõigile. Teda võib viilutada ühtlaselt kuni 0,5mm viiludeks riivi abil või siis riivige ühtlaselt peened ribad.  Ühele restile mahub olenevalt, kuidas peenestatud 250-500g. Kohe +70 kraadilisel temperatuuril kuivades valmib 7-8tunniga, on meeldivalt krõmpsuv, maitse suurepärane. Kerge säilitada ja sama kerge tarvitada.
  • Kuumutatud peet aurupotis, mis pärast kuivamist jääb hoopis teise maitsega kui toorest peedist kuivatatud viilud. Soovitatav kogus 300-500g toorest peeti ühe kuivatusresti kohta, kuumuta pool pehmeks, nõruta ja kuivata 5 tundi +70 kraadilisel temperatuuril.
  • Rabarber – võimalik tükeldada ristpidi väikesteks kuubikuteks või siis tõmmata piki rabarberit peened kiud, mida peale kuivamist on mõlemat võimalik kasutada küpsetamisel, müslides jne. Ühele restile mahub 500g ja kuivab esimesed paar tundi +50 kraadilises soojuses, siis 6 tundi maksimaalsel temperatuuril. Mõnusalt hapu ja ilusa värviga, olenevalt sordist.
  • Värske kurk on kuivatatult suurepärase värske kurgi maitsega, aroom missugune! Tänavusel kurgiaastal on õige seda ka kuivatatult varuda, kerge säilitada talviste salatite ja erinevate toortoitude maitse ja mineraalidega täiendamiseks. Ettevalmistus ja kuivatamine toimub analoogselt suvekõrvitsale.

Midzu dehüdraatorit soovitan kõigile, kes pisutki soovivad tegelda talveks ettevalmistumisega ja kellele meeldib isetegemise rõõm ning kes tahaksid  pakkuda puhtamat ja samas odavamat toitu oma perele! - Merike Tärk

10 põhjust miks Dehüdraator on unikaalne toidu kuivataja:

1. Saab kuivatada praktiliselt kõike: lilli, erinevaid taimi, aedvilju, juurvilju, puuvilju, terviljatooteid (näiteks leiva ja saiatooted) jne 2. Temperatuuri reguleerimise võimalus 35-70 kraadi. See teeb võimalikuks ka temperatuuritundlike toiduainete töötlemise – ravimatimed näiteks. 3. Võrreldes tavalise puuviljakuivatiga säilivad toiduainete omadused paremini – toitained, värv, maitse, lõhn jne. 4. Suur restide mahutatavus – tavalisest suurem sügavus. Kergeid ja kohevaid toiduaineid saab rohkem paigutada korraga. Võimaldab protsessi ajal rohkem ümber paigutada kergesti kuivavaid ja kokku vajuvaid taimi – näiteks taimelehed. Seega suurem tootlikus. 5. Pehmemate, rohke viljalihaga puuviljad, paigutatuna küll ühekordselt restile, saavad rohkem sooja õhku. Õhk saab vabalt ringelda. 6. Energiasäästlikkus – seadme peaosast suunatakse kuum õhk ventileerimine üle kõigi kuivatusaluste. 7. Tugev ja vastupidav materjal mis ei purune. 8. Suurem mahutavus – 7 resti korraga. Lisaks võimalus kasutada väiksemate marjade jaoks Tefleks kangast. 9. Kerge käsitseda – lihtne lahti võtta. 10. Läbimõeldud disain, suurema mahutavusega kui tavalised puuviljakuivatid.