Nipid dehüdraatoriga kuivatamiseks

Jul 2, 2011

Ajal mil Midzu dehüdraator ehk toidukuivati müügil, on laekunud mitmeid küsimusi. Alljärgnevalt vastab ja jagab kogemusi toidutehnoloog Merike Tärk.

1. Kas korraga võib dehüdraatoris kasutada kahte tefleksit?

Toidukuivati - dehüdraatorRestide katmiseks 5 resti puhul võib küll kasutada kahte tefleksit, eeldusel, et paigutate alumistele restidele. Väga hea tulemuse püreede, vedelamate segude ja ka tükeldatud puuviljade jaoks annavad küpsetuspaberist erineva suurusega kettad. Neid soovitan erineva suurusega ette valmis lõigata, siis ei tekki paigutamisel probleeme ja õhk ning soojus liigub väga hästi, st kuivatusprotsess toimib suurepärselt ja kerge on juba kuivanut eemaldada. Puuvilju, näiteks õuna viile ja isegi jämedal riivil riivitud õunu (mis minul jäävad peene nuudli läbimõõdu ja 2-3 cm pikkused) võib panna paljale restile, aga seljuhul olgu kõik restid ühe toiduga (antud juhul õunaga) täidetud. Eelnevalt soovitan käia restid üle kergelt õlise majapidamispaberiga. Veerikkad toiduained võivad muidu kuivades liiga tugevalt kinnituda restidele. Kuivamisprotsessi jooksul on hea ka segada. Kui toiduained on protsessi lõpupoole väga peeneks kuivanud ja kukuvad läbi, siis vahetevahel paigutan mitu poolkuiva restitäit tefleksiga restile ja teistele võin uued juba paigutada. Samas ei pea nii mängima, masinatäie võib lasta ka vabalt segamata kuivada, eriti kui olete juba pisut kogemisi saanud, milline variant on Teile sobivaim ning kui Teil on taimer, mis lõpetab õigel ajal kuivatamise. Taimer on hea kui soovite ise kodust lahkuda. Taimer on eriti hea abimees toortoitlastele, kes ei kuivata säilitamiseks vaid kohe tarbimiseks.

2. Kaua on soovitav kuivatada marju ja puuvilju?

Marjade, puuviljade kuivatamise aste oleneb sellest, kaua tahate säilitada. Kuivatatud porgandilaastudMida kauem soovite säilitada, seda krõbedamaks kuivatage. Vähese niiskusesisaldusega kuivatatud puuviljad säilivad aasta või isegi kauem. Möödunud augustis valminud mustikad, porgandilaastud, seened jms on endiselt säilitanud tavalises õhukindlas purgis või karbis oma aroomi, värvuse ja hea maitse. Ürtidest ja igasugusest rohelisest rääkimata. Näiteks õunaviil on valmis, kui murdes on seest veel pehme aga mitte vesine. Rohelisi kapsalehti, karulauku, peedilehti jms võite eelnevalt “marineerida”.  Ühe korraliku peotäie lehtede kohta võtke 1sl õli + 1sl õunaäädikat vm haput mahla. Lisage soovi korral pisut ürdi või muud soola ja sellega katke roheline (mitte üleni marinaadis leotada) kätega segades.  laske segul seista ca tund  ja siis pange kuivatisse 45 kraadilise temperatuurile ja kuivatage krõbedaks. Nendega on paraku üks probleem - ei raatsi toidu sisse panna, vaid tahaksite  neid talvel niisama krõpsutada tänu heale maitsele!

3. Miks vahel kuivatatud toiduaine ikkagi rikneb?

Kuivatatud õunadKüllap olid riknenud toidud liiga niisked. Selle vea vältimiseks vaadake oma kuivtooteid aegajalt, näiteks nädal pärast purgi sulgemist ja kui märkate, et liiga nätsked, kuivatage pisut uuesti. Kindlsti sulgege säilituspurki jahtunud tooted, ärge pange kuumi! Hermeetilised purgid ja karbid on säilitamiseks parimad ! Mina ei ole külmkapis tooteid hoidnud, pigem veidi jahedamas kohas kui seda on köögiriiul. Mingi jahedam koht on ikka igas majapidamises.

4. Kuidas kuivatada ploome, tikreid jne?

Mina lõikasin ploomid sektoriteks ja kuivatasin naturaalselt. Kusjuures ploom ei jäänud mitte krõbekuiv vaid pisut nätske. Marju, ploome jms võib ka enne kuivatamist mingis siirupis soovi korral hoida. Enne kuivatisse panekut nõrutage sõeldal. Tikrid soovitan küll poolitada, sest nende nahk üsna tugev. Soovitan tikreid kindlasti kuivatada, nad on suurepärased! 5. Kuidas kuivatada kõrvitsat? Kõrvitsat kuivatasin igal moel ja kõik säilis. Veenduge, et kõrvits oleks piisavalt kuiv, et sisemusse ei jääks liiga palju niiskust. Kõrvits jätke üheks sügise hilisemaks tegemiseks, sest alates praegusest ajast on ju pidevalt nii palju säilitamiseks saada.

6. Kuidas kuivatada tomatit?

Kuivatatud tomatidMaasikatele järgneb kohe tomat, selle säilitamiseks soovitan lihatomateid lihtsalt viilutada 0,6-0,8cm, soovi korral pisut soola ja basiilikut peale puistata ja kuivama paljale restile. Teine võimalus tomatid püreestada, maitsestada ja supilusikasuurused portsjonid tilgutada küpsetuspaberikettale. Sama tehke esimeste mahakukkunud õuntega, maitseks sobib kaneel, ingver. Suhkrut ärge pange mitte mingil juhul. Õunal eemaldage ainult vars ja õiekoht, kui pole ussitanud. Hoopis teise maitsega maius tuleb, kui püree potti panna, lisada lahustatud maisitärklist (5 dl püreele 1sl), maitsestada ütidega ning kuumutada ainult seni, kuni tärklis on paksenud. Keeta pole vaja. Jahutage ja kuivatage küpsetuspaberiketastel ehk valage terve tefleks täis ca 0,6cm paksuselt. Tefleksi võite kergelt õlitada, kuidas Teile paremini sobib, see selgub töö käigus. Söödavaid lilli võib pritsida lahustatud puudersuhkruga või kasta vahustatud munavalgesse ja siis 45kraadi juures kuivatada. Merike Tärk - juuli 2011