Šokeerivad leiud uues GMO uuringus

GMO

Geneetiliselt muundatud maisi söömine ja väikeses koguses Monsanto´s Roundup´i mineraalväetise tarbimine põhjustas rottidel hirmuäratavate kasvajate arenemise, laiaulatusliku organite kahjustumise ja enneaegse surma. See on uue, šokeeriva uuringu, mis jälgis Monsanto geneetiliselt muundatud vilja tarbimise pikaajalist mõju, kokkuvõte.

Uuringut peetakse kõige täpsemaks uuringuks, mida kunagi on avaldatud GM toidukultuuride ja Roundup´i herbitsiidi mõjust rottide tervisele. Uudised hirmuäratavast leiust levisid kulutulena internetis, kust nähtub, et isegi massimeedia on šokeeritud rottide piltidest paljude imelike kasvajatega, mis on nii suured, et rottidel oli mõningatel juhtudel isegi raskusi hingamisega.

Teadlased leidsid, et rottidel arenesid väikseimategi koguste juures rinnanäärme kasvajad ning tekkisid mitmed maksa- ja neerukahjustused, isasloomadel juba nelja ja emasloomadel seitsme kuu pärast.

Loomad, kes olid GM-dieedil, kannatasid rinnanäärme kasvajate all, samuti mitmete maksa- ja neerukahjustuste all. Uurijad ütlesid, et 50% isastest ja 70% emastest loomadest surid enneaegselt, võrreldes vaid vastavalt 30%-ga ja 20%-ga kontrollgrupis.

Uuring, mida juhtis Gilles-Eric Seralini Caeni Ülikoolist, oli üldse esimene uuring, mis jälgis pikaajalisi (eluaegseid) GMOde söömise mõjusid. Hämmastav, et selliseid uuringuid ei tehtud kunagi varem, enne, kui GM vili kiideti laialdaselt heaks USDA ja FDA poolt. Kui spekuleerida, siis võib arvata, et mängus on olnud suurkorporatsioonide lobitöö.

Uuringu leiud:

  • kuni 50% isastest ja 70% emastest loomadest surid enneaegselt
  • rottidel, kes jõid vähestes kogustes Roundup´i (lisatuna vette seaduslikult lubatud kogustes), suurenesid suured kasvajad 200-300%
  • rottidel, keda toideti GM viljaga ja väikestes kogustes Roundup´iga, said mitmed organid kahjustusi, siinjuures tekkisid ka maksakahjustused ja neerukahjustused
  • • uurijad toitsid neid rotte NK603-ga, Monsanto variant GM viljast, mis on kasvanud Põhja-Ameerikas ja mida laialdaselt söödetakse loomadele ja inimestele. See on sama vili, mis on vilja sisaldavates hommikusöögihelvestes, tortillades, snäkkides ja tšipsides.
Pilte uuringu tulemustest saab vaadata siit.

Jose Bove, Euroopa Parlamendi põllumajanduskomisjoni aseesimees, kes on tuntud kui GMi raevukas vastane, kutsus üles koheselt peatama kõiki ELi GM põllukultuuride viljelemise ja impordilubasid. Ta kutsus Euroopa toiduohutusameteid läbi viima uusi uuringud, mida finantseeritakse riiklikest vahenditest.

Uuring toob selgelt esile GMO kõrvalmõjud seoses GM maisi tarbimisega. Need mõjud olid sõltuvad soost ja sageli ka annusest. Mõjud olid enamasti seotud neerude ja maksaga, mis puhastavad toidu kaudu organeid mürgist, ehkki 3 GMO vahel esinesid erinevused. Mõjutusi märgati ka südames, neerupealistes, põrnas ja vereloomesüsteemis.  Järeldati, et need andmed tõstavad esile hepatorenaalse toksilisuse tunnused, võimalik, et tänu uutele pestitsiididele, mis on omased igale GM viljale. Lisaks ei ole välistatud tahtmatud otsesed või kaudsed geneetilise muundumise metaboolsed tagajärjed.

Peale selle uuringu avalikustamist peatas Venemaa esimese riigina GMO maisi sisseveo ja palus Euroopa Liidu toiduohutusameti teadlastel kiiresti võtta seisukoht ning seejärel ka tarvitusele vastavad meetmed.

Uuring avaldati ajakirjas „The Food & Chemical Toxicology Journal“. Uuringu pealikiri on “A Comparison of the Effects of Three GM Corn Varieties on Mammalian Health” („GM vilja kolme variandi mõjude võrdlus rinnanäärmete tervisele“).

10 comments on “Šokeerivad leiud uues GMO uuringus

Antti H. on 26. september 2012 09:53

Tänud huvitava info eest. Satusin just lugema, et USAs sisaldavad 10 popimat hommikuhelbepakki kõik GMO toite!

Johannes Dahl on 4. oktoober 2012 12:52

See konkreetne uuring on päris tugeva kriitika alla sattunud.

http://theness.com/neurologicablog/index.php/the-gm-corn-rat-study/

Priit on 4. oktoober 2012 17:19

Loodan, et kõik on ikka teadlikud, et me sööme igapäevaselt päris asjalikult gmo soja sisse!
Väike meeldetuletuis !
Praktiliselt kõik pagaritooted tehakse tänapäeval gmo soja õliga (kuna see kõige odavam). Ainult neil toodetel millel on ekstra märgitud muu õli on kasutatud reeglina muud õli. Selle tegi mulle selgeks üks pika staasiga saiakese meister :)

Nele on 6. oktoober 2012 08:37

Priit,

Ekslik jutt suhu tagasi. Võibolla see üksik saiakeste meister teeb nii, aga vähemalt kõik Eesti suurtootjad-pagarid kasutavad Eesti-soome GMO-vaba rapsiõli. Teab öelda seda neile müüv isik.

Maimu on 13. oktoober 2012 14:50

Votsiis, kole lugu. Palju eestis seda tehakse?

katrin on 15. oktoober 2012 10:09

ega see rapsiõligi kõige kasulikum pole,omega 6 rasvahape,mida soja ja raps sisaldavad,pole kasulik vaid tekitab pületikke ja seejörel kasvajaid.Õige perenaine kasutab taluvõid,kui siis loomulikult mahedat.

Urmas Volmer on 18. oktoober 2012 04:42

Emotsioonidele rõhumine (šokeeriv, hirmuäratav) ning pealiskaudsus ja ebatäpsus (Roundupi nimetamine mineraalväetiseks) pigem kahjustavad tervisliku ja puhta toidu eest võitlemise mainet. Asjatundlikkus ja faktitäpsus on säärase info edastamisel elementaarsed ja möödapääsmatud nõuded.

Muuseas, ka Johannese viidatud kriitikas nimetatakse Roundupi kord pestitsiidiks, siis jälle herbitsiidiks.

Liina A on 14. jaanuar 2013 19:13

Kuidas saab tõsiselt võtta uuringut, millel puudus elementaarne kontrollgrupp (kontroll+ Roundup). Pluss vale mudelorganisimde valik (antud hiirtetüvi on kartsenogeenidele väga vastuvõtlik) pluss pseudorepilikatsioon, kui tulemusi uurida, siis näha on, et juhusel on selles katses väga suur osa. Huvitav, kuidas selline uurimus üldse avaldati…piinlik.

G. on 17. november 2013 10:01

Tõlkes peaks olema ”rinnanäärmete” asemel ”imetajate” siiski..

Natural on 18. november 2013 14:36

Ah et uuring sattus kriitika alla? Muidugi sattus, ega siis kõik exkeemiafirmad a’la Monsanto või BASF ka ei maga. Neil rahapuudust pole ja nii nad tulistavad nüüd kõigist kahuritest!
Aga mind paneb imestama see, et terveeluterve selliseid artikleid avalikustab. Olukorras, kus 90% maailma sojast on GMO;-)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust mitte ületada. Ärge kasutage toidulisandit mitmekesise toitumise asendajana. Hoidke toodet lastele kättesaamatus kohas.