Otsas

Mõrud aprikoosiseemned

14.00  10.00 

Aprikoosiseemned on valgu- ja rasvarikkad, nagu teisedki pähklid.

Aprikoosieemneid võib süüa niisama, neid on hea peenestada ja meega või putrudega koos süüa.

Päevane kogus: 2tk. Mitte ületada päevaks ettenähtud kogust!

Mõrud aprikoosiseemned sisaldavad palju amügdaliini. Keskmiselt sisaldavad mõrudad aprikoosiseemned amügdaliini 2g/100g kohta. 20€/kg.

Kaal 500g

Toitumisalane teave 100g: energia 2606kJ /630kcal, rasvad 54g, süsivesikud 13g ( millest suhkruid 0g), valgud 19g, kiudained 8g

Laost otsas

Kirjeldus

AprikoosiseemnedPakistani hunza rahvas on erakordse tervisega – nad elavad täiesti orgaaniliselt ja söövad täiesti orgaanilist toitu. Hunzad ei söö rafineeritud, pastöriseeritud, homogeniseeritud toite ja ei põe ühtki nn. arenenud inimkonna tuntud haigust, ka vähki mitte. Nad on tuntud kui maailma terveimad inimesed. On üldlevinud, et nad on hea tervise juures veel 100 aastaselt. Keskmine eluiga on hunzadel tihti 120 aastat.

Üks peamisi faktoreid on mineraaliderikas joogivesi ja samuti nende toitumine. Üks hunzade lemmiktoite ja tähtis dieedi osa on aprikoos. Suvel süüakse neid värskelt ja kuivatatakse talveks. Seemned võetakse välja, jahvatatakse ja vahel ka röstitakse. Neist pressitud õli kasutatakse toiduvalmistamisel, salatikastmeks ja samuti näonaha toonikuna. Enamikus kuivatatakse seemnetuumasid värske õhu ja päikese käes.

Peamised aprikoosiseemnetes olevad rasvhapped on oleiinhape ja linoleenhape – mõlemad neist on monoküllastamata rasvhapped. Need rasvhapped esinevad ka näiteks peekanipähklites. Nende toimel langeb halva kolesterooli tase.

Aprikoosituumades on veidi ka valku. See kogus sõltub aprikoosituuma sordist, küündides ca 15 %ni. Seemnetuumades sisalduvateks valkudeks on albumiin, globuliin, prolamiin ja gluteliin, kus albumiin moodustab suurema osa üldisest valguhulgast. Asendamatuid aminohappeid on aminohapete koguhulgast 32-34 %. Peamised asendamatud aminohapped on leukiin ja arginiin. Teistest aminohapetest on kõige enam esindatud glutamiinhape.

Õli sisaldus võib aprikoosiseemnetes varieeruda 28-67 %-ni. Üks supilusikatäis aprikoosiseemne õli sisaldab 120 kilokalorit.

Vitamiinidest sisaldab aprikoosiseemne tuum B1, B6, B15 (pangaamhapet) ja laetril’i; lisaks sisaldab aprikoosiseemne tuum vähesel määral E vitamiini.

Veterinaar- ja toiduameti soovitus:

27. aprillil 2016.a avaldas Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) teadusliku arvamuse toorete aprikoosiseemnete kohta, milles jõuti järeldusele, et kolme väikse aprikoosiseemne tarbimine võib kujutada ohtu täiskasvanud inimese tervisele. Väikelastele võib olla ohtlik juba ühe väikse aprikoosiseemne tarbimine.

Aprikoosi kivide sees olevad seemned sisaldavad  amügdaliini, mis seemnete närimisel ja seedimise käigus muutub tsüaniidiks. Tsüaniid (ehk sinihape) on väga kiiresti imenduv mürgine aine. Tsüaniidi mürgituse tunnusteks võivad olla näiteks iiveldus, palavik, peavalu, lihase-, liigesevalud jms.

Tsüaniidi surmav kogus on 0,5-3,5 mg/kg kehakaalu kohta ja selle mürgistuse näidustused on  õhupuudus, koordinatsioonihäired, värinad, krambid, teadvuse kaotus ja  lämbumine.  Lühiajaline tsüaniidi kogus kehas põhjustab muutusi organite kaalus ja histopatoloogilisi muutusi (haiguslikud muutused kudedes). Samuti on viiteid sellele, et tsüaniid suurtes koguses võib olla teratogeense toimega (põhjustab loote väärarenguid).

EFSA  on tsüaniidi akuutseks standarddoosiks¹ (ARfD) määratlenud 20 μg kehamassi kg kohta. Seega  maksimaalne aprikoosiseemnete kogus päevas, kus ei ületata  ARfD väärtust, on väikelastel 60 mg  ja täiskasvanutel 750 mg. Need kogused on nii väikesed, et tarbijatel ei ole võimalik neid ise mõõta. Kuid hinnanguliselt on see kogus kuni 3 väikest aprikoosi seemet päevas täiskasvanutele ja vähem kui  üks väike aprikoosi seeme väikelastele.

Seega soovitab Veterinaar- ja Toiduamet aprikoosiseemnete turustamisel võtta arvesse  EFSA arvamuses väljatoodud koguseid. Kuna  aprikoosi seemnete suuruse määramine võib olla tarbijate jaoks keeruline, siis soovitame:

–  määrata täiskasvanutele maksimaalseks koguseks kuni 2 seemet päevas (tugineb Saksamaa riikliku riskihindamisasutuse BfR arvamusel)  ja

–  mitte soovitada aprikoosiseemneid tarbida lastel ning

–  esitada toote kohta sobivaid hoiatusi (nt hoida lastele kättesaamatus kohas, hoiatused üleliigse tarbimise eest, võimalikud terviseriskid).

Viide EFSA uudisele ja arvamusele: http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/160427

Maaeluministeeriumi uudis Maablogis: https://maablogi.wordpress.com/2016/05/05/aprikoosiseemnetega-tasub-olla-ettevaatlik/#more-2032

¹ akuutne standarddoos – hindamise ajal teadaolevatel faktidel põhinev ja kehakaalu alusel väljendatud aine hinnanguline kogus toidus või joogivees, mida võib terviseriski kartmata lühikese aja jooksul (üks söögikord või üks päev) tarbida

ARD: 750mg.

Lisainfo

Kaal 500 g
Päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust mitte ületada. Ärge kasutage toidulisandit mitmekesise toitumise asendajana. Hoidke toodet lastele kättesaamatus kohas.